Popis
Už starý Mayovia si mohli pochutnávať na káve, ktorá rastie na hornatej a sopkami zaliatej Guatemale. Jej charakteristická oriešková chuť s citrusovo-kvetinovým záverom vám ulahodí kedykoľvek počas dňa.
- Druh kávy: 100% arabica
- Praženie: stredné
- Balenie: 50g / 220g / 1kg
Guatemala vyrába niektoré z najlepších a najvýraznejších káv na svete. Jedinečné regióny produkujúce kávu v krajine získali v tomto odvetví pozitívnu a známu povesť. Káva je pre Guatemalu hlavným vývozným artiklom, ktorý prispieva k rastúcemu ekonomickému postaveniu krajiny, zároveň je deviatym najväčším vývozcom kávy na svete. Kávové zrná dopestované v tejto krajine majú typické chuťové tóny naznačujúce plné telo a bohatú čokoládovo-kakaovú príchuť a sladkosť pripomínajúcu karamel.
Chuťový profil
Jednou z niekoľkých oblastí, kde sa káva v Guatemale pestuje, je región Coban. Nachádza sa v strede severnej časti krajiny, ktorá vykazuje typické guatemalské kávové vlastnosti. Medzi tie patrí vynikajúce telo, zvyčajne plné alebo stredné a ľahká ovocná kyslosť. Guatemala SHB Coban je vyvážená káva s kvetinovou arómou, v ktorej hrajú tóny orieškov, jemnej čokolády a citrusov. Za touto vynikajúcou kávou sú vysoké poľnohospodárske štandardy, úrodná sopečná pôda a proces zberu.
Pestovanie, spracovanie
Káva bola do Guatemaly prinesená v polovici 17. storočia ako okrasná rastlina. Produkcia kávy sa však skutočne rozbehla až v šesťdesiatych rokoch 19. storočia, keď priemysel prírodných farbív v krajine predbehli syntetické výrobky a na záchranu hospodárstva bolo potrebné nové zameranie. Klíma v Guatemale je jednou z najrozmanitejších na svete, a preto výhodnou na pestovanie kávovníkov. Má až 7 hlavných pestovateľských oblastí, každá má svoj vlastný súbor jedinečných podmienok rastu a mikroklímy. Región Coban je ale špecifický tým, že tam je takmer vždy jemná hmla, neustále mrholí alebo leje a počas dňa sa slnko ukáže len málokedy, čo má dopad aj na pestovanie a samotnú chuť kávy. Zber sa uskutočňuje od konca decembra do polovice marca. Vďaka pestovaniu v nadmorskej výške 1 300 až 1 500 metrov nad morom získala táto káva označenie SHB – strictly hard bean. Teda čas dozrievania plodov je dlhší, čo zabezpečuje pevnejšie jadro a lepší chuťový profil. Kvôli extrémne vlhkému prostrediu musia poľnohospodári vynaložiť maximálne úsilie pri spracovaní kávových čerešní. Tie dokážu absorbovať viac vlhkosti, preto sú náchylnejšie na kysnutie. Zberajú sa až 10 prechodmi v rámci 14 dní, aby sa vyzbierali len tie najzrelšie čerešne. Sušenie aj kvôli týmto podmienkam a náročnému terénu je zvyčajne mechanické, aby sa predišlo znehodnoteniu úrody.
Ako si ju pripraviť
Guatemalská káva má jasnú kyslosť, prírodnú sladkosť a jemné chute, ktoré najlepšie vyniknú pri luhovaní. French Press – vďaka neustálemu kontaktu s horúcou vodou sa rovnomerne extrahuje prirodzená sladkosť a jedinečné chute. Pour over – ak sa chystáte skúsiť tento nevšedný nástroj, tak použite jemne mletú kávu a papierový filter. V kombinácií s guatemalskou kávou vytvára bohatú plnú šálku, zvýrazňuje jemné ovocné a kvetinové tóny. V prípade núdze môžete použiť aj klasický prekvapkávač kávy. V letných mesiacoch alebo pre milovníkov ľadovej kávy sa ponúka Cold Brew – zdôrazňuje ľahšiu kyslosť a sladkosť, kvôli dlhšej dobe lúhovania. Posledná šálka kávy je plná, silne sladká a stredne kyslá.
Cena je uvedená bez rukáva.